Preces: 0
Par summu: 0 EUR
Apskatīt grozu »
PRODUKTU GRUPAS
Akcijas
INFORMĀCIJA

Vitamīnu un minerālvielu nepieciešamība vecākiem cilvēkiem


Vecākiem cilvēkiem parasti ir samazināta organisma spēja uzņemt un asimilēt vitamīnus un minerālvielas, kas saistīts, gan  ar vecuma radītām fizioloģiskajām pārmaiņām organismā, gan dzīves laikā iegūtām slimībām.


Arī ēšanas režīms ir izmainīts, uzturs ir vienveidīgāks, ne tik sabalansēts,  vērojama samazināta ēstgriba, līdz ar to pieaug vitamīnu  un minerālvielu deficīta risks.


Pierādīts, ka vecākiem cilvēkiem ir samazināts B grupas vitamīnu (vit. B6, B2, B12), folijskābes, D un C vitamīnu, kalcija kā arī selēna daudzums organismā.


Tā, piemēram, B6 vitamīna trūkums var radīt nogurumu, depresiju, muskuļu krampjus, ādas pārmaiņas un anēmiju. Jauni pētījumi rāda, ka B6 vitamīna, folijskābes, magnija un selēna trūkums var palielināt risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām.


Svarīgi nodrošināt organismu arī ar pietiekošu vitamīnu - antioksidantu (beta karotīna, vit. C un E ) daudzumu, kas mazina risku saslimt ar audzējiem, sirds - asinsvadu slimībām, senīlo (vecuma) kataraktu u.c. slimībām. Piemēram, vairāk kā 20 miljonu cilvēku visā  pasaulē cieš no kataraktas. Kataraktas attīstību izraisa gadiem ilgstošs brīvo radikāļu radīts oksidatīvs lēcas bojājums. Daudzos epidemiloģiskos pētījumos ir pierādīts, ka kataraktas slimniekiem ir izteikti samazināts C un E vitamīnu, kā arī selēna daudzums organismā. Veiktie plašie pētījumi gan ASV, gan Lielbritānijā, pierādījuši antioksidantu aizsargājošo lomu, kavējot šo slimību attīstību. Citi veiktie pētījumu rezultāti pierāda, ka vitamīnu un minerālvielu papildus devas vecākiem cilvēkiem uzlabo imunitāti un samazina risku saslimt ar infekcijas slimībām, uzlabo dzīves kvalitāti kopumā.


Svarīgi ir rūpēties par pietiekošu kalcija un magnija daudzumu organismā. Ar vecumu tiek traucēta kalcija vielmaiņa, samazinās spēja kalcijam uzsūkties no zarnu trakta. Lai ar uzturu uzņemtais kalcijs varētu uzsūkties no zarnu trakta, nepieciešams ir D vitamīns. D vitamīns arī nodrošina kalcija uzkrāšanos kaulos, tādējādi stiprinot kaulu sistēmu. Kalcija, D vit. trūkuma rezultātā attīstās osteoporoze, palielinās kaulu trauslums, līdz ar to arī kaulu lūzumi, palēninās kaulu dzīšanas spējas pēc lūzumiem. Osteoporozes attīstības draudi palielinās sievietēm postmenomauzālajā periodā, kad krasi samazinās estrogēnu sintēze, kā rezultātā traucēta kalcija vielmaiņa. Virkne pētījumu liecina, ka kalcija piedeva uztur kaulu sistēmu jaunu un līdz ar to mazina lūzumu risku. Arvien vairāk pētījumu liecina, ka magnijs savalda brīvos radikāļus, aizsargā no sirds un asinsvadu slimībām, pazemina asinsspiedienu.


Pētījumi liecina, ka ieteikto D, B6, B2, B12  kā arī C un E vitamīnu ikdienas devu vecāka gadagājuma cilvēkiem ir grūti nodrošināt ar uzturu. Tātad ir nepieciešams tos uzņemt papildus.


Vecākiem cilvēkiem  īpaši ir ieteicama kombinēta vitamīnu, minerālvielu uzņemšana - gan ar uzturu, gan papildus multivitamīnu veidā. Multivitamīnu tablešu priekšrocības - vitamīni un minerālvielas ir līdzsvarotās attiecībās, tās ir viegli lietot, nodrošina nepieciešamo vitamīnu un minerālvielu devu.