Preces: 0
Par summu: 0 EUR
Apskatīt grozu »
PRODUKTU GRUPAS
Akcijas
INFORMĀCIJA

Kalcijs mūsu veselībai

Autore: Laura Gailīte


Konsultējis: LMA Farmakoloģijas katedras docents ANTONS SKUTELIS un Siguldas slimnīcas otolaringoloģe INGA RUDZĪTE

Kalcijs ir minerālviela, kam ir svarīga nozīme kaulu un zobu veidošanā un citās organisma funkcijās. Vislabāk kalciju uzņemt ar uzturu, taču cilvēkiem, kuriem kalcijs trūkst, nepieciešams lietot kalcija preparātus. Kā orientēties to bagātajā klāstā?


Kalcija funkcijas

Cilvēka organismā ir apmēram 1400g kalcija. Tas būvē kaulus un zobus; nodrošina asins recēšanu un kapilāru caurlaidību; nepieciešams dažādu fermentu sastāvā, jo regulē šūnu uzbudinājuma procesu un muskulatūras saraušanās procesus; nodrošina normālu nervu impulsu pārvadi; mazina neiromuskulāro uzbudinājumu; piedalās B12 vitamīna uzsūkšanā un izmantošanā. Ik dienas cilvēka organisms zaudē kalciju. Zaudētais kalcijs ik dienas ir jāatjauno – ja uzturs nenodrošina pietiekamu kalcija uzņemšanu, organisms kalciju ņem no kauliem, kur ir kalcija krājumi. 


Ca profilaktiskā dienas deva:

Sievietēm un vīriešiem

9-18 gadi – 400-500 mg

19-50 gadi – 400-500 mg

51-70 un vairāk gadi – 400-500 mg


Bērniem 

1-3 gadi – 100 mg

4-8 gadi – 200 mg

9-18 gadi – 400 mg


Grūtniecēm – 500 mg


Ca ārstnieciskā dienas deva: 1200 –1500 mg 


Papildus kalciju ieteicams lietot sievietēm grūtniecības laikā – tas palīdz veidot mazuļa kaulu sistēmu, kā arī laktācijas periodā. Sevišķi bieži kalcija trūkums mēdz būt bērniem, kuri slimo ar piena nepanesamību. Līdz 18 gadu vecumam kalcijs pasargātu bērnus no rahīta rašanās un veidotu veselus kaulus un zobus. Pēc 45-50 gadiem parādās dažādas kaulu problēmas, kad atkal organismam kalciju vajadzētu uzņemt pastiprināti. Kaulu lūzuma vai citu kaulu slimību ārstēšanā kalcija devas uzturā arī nepieciešams palielināt.


Kalcija trūkumu organismā raksturo:

 • nestabila sirds darbība;
 • hipertonija (paaugstināts asinsspiediens);
 • sāpes kaulos;
 • pastiprināta zobu bojāšanās, matu izkrišana.


Kalcija uzsūkšanos var ietekmēt kuņģa un zarnu fermenti, kur kalcijs izšķīst. Tāpēc kalcija uzsūkšanos var mazināt taukiem bagāta barība, baltmaize, kviešu klijas. Savukārt uzsūkšanos var veicināt C vitamīns un to saturošie produkti, piemēram, Olimp Labs Gold-Vit C. Svarīgs uzsūkšanās aspekts ir D vitamīns, kas lielā mērā nodrošina, lai organisms varētu izmantot kalciju. D vitamīns un kalcijs darbojas gandrīz kā tandēmā, lai palīdzētu viens otram pildīt savas funkcijas.


Mūža pēdējā trešdaļā, kad rodas endokrīnie traucējumi, kalcija uzsūkšanās vairs netiek tik labi regulēta. Iztrūkstošo kalciju asinīs organisms ņem no kauliem, tie kļūst neizturīgi, un vairumā gadījumu sākas osteoporoze. Hormoni, piemēram, parathormons, veicina kalcija atpakaļuzsūkšanos (reabsorbciju) nierēs - kad asinis tiek cauri nieru filtram, hormons nodrošina spēju vajadzīgo kalciju paņemt atpakaļ. Ja kaut kādu apstākļu dēļ šis hormons nedarbojas, kalcijs neuzsūcas. Neskatoties uz to, vai šis hormons darbojas vai nē, nieru slimniekiem kalcijs vispār uzsūcas vāji.


Vecākiem cilvēkiem parasti rodas arī dažādas gasteroenteroloģiskās problēmas, kas mazina kalcija uzņemšanu organismā. Lai kalcijs tiktu labāk absorbēts, ieteicams to uzņemt vairākas reizes dienā pa mazām devām - vienā reizē nepārsniedzot 500 mg kalcija devu. Ne viss apēstais kalcijs organismā uzsūcas, un lielā mērā tas atkarīgs no lietotā kalcija savienojuma. Lai panāktu pilnvērtīgu kaulu barošanu, ieteicams kalciju kombinēt ar zivju eļļu.


Medikamenti un uztura bagātinātāji

Dabā kalcijs eksistē tikai kombinācijā ar citām vielām, tas ir, tādos savienojumos kā kalcija karbonāts, kalcija fosfāts, kalcija citrāts u.c. Šie kalcija sāļi satur atšķirīgu tīrā kalcija daudzumu, kas arī ir patiesais kalcija daudzums attiecīgajā preparātā. Kalcija karbonāts satur lielāko kalcija koncentrāciju (40%), mazāk - kalcija citrāts (21%) un kalcija fosfāts un glukonāts (8-9%).


Kalcijs ir pieejams kā medikaments un kā uztura bagātinātājs. Medikamenta preparātā kalcija deva ir lielāka un nodrošina ārstniecisko efektu; lieto, piemēram, osteoporozes vai grūtniecības laikā. Uztura bagātinātājs piemērots profilaksei.


Kā uzsūcas kalcija sāļi:

 • kalcija citrāts – absorbējas no sāļiem vislabāk, vēlams ieņemt tukšā dūšā, jo tā šķīšanai nav nepieciešama skāba vide; īpaši piemērots cilvēkiem ar pazeminātu kuņģa skābes daudzumu. Latvijā nav pieejams;
 • kalcija karbonāts – izplatītākais savienojums preparātos. Ieteicams uzņemt ēdienreizes laikā, jo uzsūcas skābā vidē (ēdot izdalās kuņģa skābes), bet ja ir neitrāls pH – nešķīst; dažreiz kā blaknes ir vēdera gāzes vai aizcietējumi. Var izmantot, Calcigran, Calcium-tabs, Ideos, Austeres kalciju u.c. preparātus;
 • kalcija laktāts, kalcija glukonāts, kalcija fosfāts – satur ļoti maz tīrā kalcija.


Kalcija uzsūkšanos ietekmē arī zāļu forma – tabletes, kapsulas, košļājamas tabletes vai sīrups. Vecākiem cilvēkiem un bērniem, kam tabletes vai kapsulas grūti norīt, labāk izvēlēties kalciju šķidrā veidā. Košļājamas tabletes savu labumu dod zobiem, stimulē siekalu izdalīšanos, kas gan darbojas kā dezinfekcijas līdzeklis mutes dobumā, gan atvieglo kalcija uzsūkšanos. Šajā gadījumā piemēroti ir kalcija preparāti ar fosforu, kas kalcija vielmaiņā atstāj labvēlīgu ietekmi ne tikai kauliem, bet arī uz zobiem, piemēram, Olimp Labs Chela-Calcium.


Zināšanai:

 • Kalcija preparātus neiesaka lietot, ja ir izteikta ateroskleroze un nosliece uz trombozi.
 • Kalcija preparāti kavē dzelzs preparātu uzsūkšanos – tos nevar lietot reizē. Tas attiecas arī uz dažām antibiotikām u.c. medikamentiem, par ko būtu jākonsultējas ar ārstu.
 • Galvenie kalcija avoti uzturā ir piens, biezpiens, siers, jogurts, zivju konservi, maize un zaļie lapu dārzeņi. 250g jogurta satur 300-400  mg kalcija, glāze piena (2,5% tauku) – 300 mg. Jo liesāks piena produkts, jo vairāk kalcija uzsūcas organismā.
 • Kalcija pārdozēšanas pazīmes: apetītes zudums, vemšana, vēdera aizcietējumi, slāpes, muskuļa tonusa pazemināšanās, atmiņas pavājināšanās.
 • Lai panāktu pilnvērtīgu kaulu barošanu, ieteicams kalciju kombinēt ar zivju eļļu.