Preces: 0
Par summu: 0 EUR
Apskatīt grozu »
PRODUKTU GRUPAS
Akcijas
INFORMĀCIJA

Dzelzs preparātu lietošana grūtniecības laikā samazina ar autismu piedzimuša bērna risku


Kā liecina UC Davis MIND (Medical Investigation of Neurodevelopmental Disorders) institūta veiktais pētījums, ar autismu sirgstošu bērnu mātes ievērojami mazāk ziņo par dzelzs preparātu lietošanu uzturā pirms grūtniecības un tās laikā, nekā tās sievietes, kuru mazuļi attīstas normāli. 

Tiek uzskatīts, ka zema dzelzs devas uzņemšana organismā pieckārtīgi palielina autisma risku bērnam, ja viņa māte ir 35 un vairāk gadus veca vai gadījumos, kad māte cieš no tādām metaboliskām kondīcijām kā aptaukošanās hipertonijas vai diabēta.


Šis pētījums ir pirmais, kas centies noskaidrot mātes uzņemtā dzelzs rādītāju saistību ar mazuļu dzimstību, kuriem ir autiskā spektra traucējumi (AST). Pētījums „Māšu dzelzs preparātu uzņemšana uzturā un autiskā spektra traucējumu risks” ir publicēts internetā American Journal of Epidemiology


Pētījuma gaita

„Saistība starp zemāku māšu uzņemto dzelzs devu un palielinātu AST risku visstiprākā bija bērna zīdīšanas laikā, pēc folskābes uzņemtās devas pielāgošanas,” skaidro Rebeka J. Šmita (Rebecca J. Schmidt), asistējošā profesore Veselības Aizsardzības Zinātņu departamentā un pētniece, kas sadarbojas ar MIND institūtu.


Aprakstītā pētījuma autori 2011.gadā bija pirmie, kas ziņoja par saistību starp folskābes preparātu uzņemšanu uzturā un samazinātu autiskā spektra traucējumu risku – atklājumu, ko pēc neilga laika pierādīja arī lielāka mēroga pētījumi.


„Risks, kas tiek saistīts ar zemu māšu uzņemtā dzelzs daudzumu, bija krietni lielāks, ja māte bija vecāka vai grūtniecības laikā sirga ar mataboliskām kondīcijām.”  


Pētījuma dalībnieki

Par pētījuma dalībniekiem tika ņemti bērni un viņu mātes, kas bija reģistrējušies Ziemeļkalifornijā notiekošajā Ģenētikas un Vides Izraisīto Bērnības Autisma Riska Faktoru pētījumā (Childhood Autism Risks from Genetics and the Environment (CHARGE) Study ), 2002. – 2009. gadā. Pētījumā piedalījās gan mātes, kurām piedzimuši ar autismu slimi bērni, gan mātes, kuru bērniem ir normāla attīstība.Zinātnieki analizēja pētījuma dalībnieču (māšu) uzņemtā dzelzs devas apjomu trīs mēnešus pirms grūtniecības iestāšanās, grūtniecības laikā, kā arī zīdīšanas laikā, ieskaitot uzņemtos vitamīnus, citus uztura preparātus un brokastu pārslas. Tika pētīts māšu ikdienā uzņemtā dzelzs daudzums, ieskaitot biežumu, devas un uzņemto preparātu zīmolus. 

Dzelzs nozīme un tā nepietiekamības sekas

Dzelzs nepietiekamība un tā rezultātā iegūtā mazasinība ir visbiežāk sastopamā uzturvielu nepietiekamība, it īpaši grūtniecības laikā, un tā skar 40 – 50% grūtnieču un to mazuļus,” apgalvo Šmite. „Dzelzs ir vitāli nepieciešams agrā smadzeņu attīstības stadijā, jo tas palīdz neiromediatoru ražošanā, kā arī mielīnu un imūnās sistēmas darbībā. Visiem šiem trim parametriem ir cieša saistība ar autismu.”


„Dzelzs nepietiekamība ir visai izplatīta parādība, it īpaši to sieviešu starpā, kas cieš no metaboliskām kondīcijām,” saka Šmite. „Tomēr, mēs vēlamies būt uzmanīgi un nesteigties ar apgalvojumiem pirms šis pētījums nav dublēts. Līdz tam, svarīgākais ieteikums sievietēm būtu klausīt ārsta ieteikumiem un visas grūtniecības laikā uzņemt nepieciešamos vitamīnus, kā arī ievērot noteikto dienas nepieciešamo devu. Ja parādās kādi blakus efekti, aprunājieties ar savu ārstu par iespējām tos novērst.”


 

Raksta autors: UC Davis Health System, 23.09.2014

 

Raksta adrese: http://newhope360.com/breaking-news/iron-supplements-during-pregnancy-less-autism-kids?eid=forward

 

Pētījums: “Maternal intake of supplemental iron and risk for autism spectrum disorders

 

Pētījuma autori: Rebecca J. Schmid, Daniel J. Tancredi, Paula Krakowiak, Robin L. Hansen, Sally Ozonoff

 

Pētījums publicēts: American Journal of Epidemiology

 

Foto: nacentralohio.com